Mercedes-Benz EL lastbil eEconic 300
Veroton hinta
Hinnasta sovitaan erikseen
Tulosta
INFO
Tuoteryhmä
Muut kuorma-autot
Merkki / malli
Mercedes-Benz EL lastbil eEconic 300
Vuosimalli
2024
Erityistä
Uusi/Käyttämätön
Sijainti
Skogås, Stockholms län
Maa
Ruotsi
Mascus ID
BF4CA197
LISÄTIEDOT
Käyttövoima
Sähkö
Vetotapa
6x2
Jousituksen tyyppi edessä-takana
Ilma-ilma
Moottorin teho
336 kW (457 hv)
Valmistusmaa
Saksa
Lisätietoja
Boka möte med oss och prata el lastbil så bjuder vi på lunch. Ring till din närmsta anläggning för att boka tid: 010-497 19 19.
Säkra framtiden med Mercedes el lastbil eEconic 300
Det är många fördelar med att köra en elektrifierad lastbil. Den är inte bara tystare och utsläppsfri utan den ger också en större ekonomisk vinning. Takten ökar också med att det blir fler krav på elektrifierade fordon vilket är en viktig del om vi ska nå upp till våra utsläppsmål inom hållbara transporter i Sverige. Vi på Bilia har en lång erfarenhet inom lastbilsförsäljning vilket borgar för en trygg bilaffär. Med vår expertis vägleder vi dig under köpprocessen så att du får rätt bil för just din verksamhet. För enkelheten ser vi också till att du får en nyckelfärdig bil från påbyggnation till dekalering. Givetvis hjälper vi dig med din befintliga lastbil och byter in den oavsett fabrikat.
Vår stabila lastbil eEconic 300 finns idag som 3 axlig och kommer som 2 axlig under 2024. Bilen har ett batteripack på 300kWh vilket ger en räckvidd upp till hela 300km. Med DC laddning upp till 160kW laddar du bilen från 20% till 80% på en 1h. Bilen har samma drivlina som eActros med eAxel innebär ingen kardandrift utan en elmotorer på varje hjul på bakaxeln, detta medför större utrymme för batterierna vilket ger högre markfrigång samt effektivare energiförbrukning. Från hytten hos eEconic har man mycket bra uppsikt och kommer lätt ut och in med en bussdörr och plant golv i hytten.
Blockets priser är inkl moms. Vi reserverar oss för eventuella felskrivningar.
Veho Retail Mitt
Wijkmansgatan 1 72136 Västerås Västmanlands län Ruotsi
1
vuotta MascuksessaVastaanota ilmoitus sähköpostilla