Cummins 6CTA8.3-GM175 175kw boat diesel generator engine
Merkki / malli
Mascus ID
5BE4BBC4
Kuljetusmitat (PxLxK)
1400 x 900 x 1100 mm
Moottorin teho
175 kW (238 hv)
RPM
1800
Lisätietoja
Cummins 6CTA8.3-GM175 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 6CTA8.3-GM175 marine generator with CCS certificate. Complete with sea water pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 6CTA8.3-GM175 Type: 6 Cylinders in Line Displacement: 8.3 L Bore * Stroke: 114 * 135 Net Weight (with flywheel & alternator): 637 Kg Overall Dimension: 1360mm*780mm*988mm Rated Power/Speed: 175 kW/1800 rpm Standby Power: 193 kW Low Idle Speed: 750-850 rpm Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 265 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged Fuel System: BYC P7100 Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Starting Method: Electrical/Air Start (12V/24V) Lowest Starting Temp Without auxiliary system: -12℃ Engine Cooling Fluid Volume: 12.3 L Ignition Order: 1-5-3-6-2-4 Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1400* 900* 1100 mm, G.W: 750 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218