Cummins 6LTAA8.9-GM200 200kw ship auxilliary engine
Tuoteryhmä
Merimoottorit
Merkki / malli
Vuosimalli
2023
Erityistä
Uusi/Käyttämätön
Maa
Kiina
Yleisarvosana
1
Mascus ID
27F74CEC
HINTA
Toisessa valuutassa
Hinta
Ei sisällä arvonlisäveroa
LISÄTIEDOT
Kokonaispaino
800 kg
Moottori
CUMMINS
Kuljetusmitat (PxLxK)
1400 x 900 x 1100 mm
Moottorin teho
200 kW (272 hv)
Päästöluokka
Stage II
Moottorin valmistaja.
CUMMINS
RPM
1500
Kunto tiedot/Takuu
1year
Valmistusmaa
Kiina
Toimitusehdot
FCA, CPT, CIP, FOB, CFR, CIF, EXW
Lisätietoja
Cummins 6LTAA8.9-GM200 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 6LTAA8.9-GM200 marine generator with CCS certificate. Complete with seawater pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 6LTAA8.9-GM200 Type: 6 Cylinders in Line Displacement: 8.9 L Bore * Stroke: 114 * 145 Net Weight (with flywheel & alternator): 650 Kg Overall Dimension: 1149mm*799mm*1022mm Rated Power/Speed: 200 kW/1500 rpm Standby Power: 220 kW Low Idle Speed: 1000±50 rpm Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 231 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged/Charge Air Cooled Fuel System: BYC P7100 Pump/GAC R801 Governor Compression Ratio: 16.6:1 Starting Method: Electrical/Air Start (12V/24V) Lowest Starting Temp Without auxiliary system: -12℃ Engine Cooling Fluid Volume: 11.1 L Ignition Order: 1-5-3-6-2-4 Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1400* 900* 1100 mm, G.W: 800 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218