Ritz E26-180GG
Hinnasta sovitaan erikseen
Tulosta
INFO
Tuoteryhmä
Vesipumput
Merkki / malli
Ritz E26-180GG
Vuosimalli
2008
Käyttötunnit
4 982 h
Sijainti
Apeldoorn
Maa
Alankomaat
Yleisarvosana
Mascus ID
58469D41
LISÄTIEDOT
Varastonumero
25P00051
Käyttövoima
Diesel
Pump power type
Diesel
Moottorin valmistaja.
Caterpillar C9
Pump power
205 kW
Kuljetusmitat (PxLxK)
3850 x 1300 x 2500 mm
Pumpun tiedot
Field of application: construction, Applicable material: water, Make of engine: Caterpillar C9, Power: 205 kW (279 HP), Type of fuel: Diesel
Lisävarusteet
Lisätietoja
Dry self-priming high-pressure pump with diesel engine and a pressure of 26 bar. With its 205 kW engine power, this high-pressure pump achieves a capacity of 250 m3 per hour. The pump is equipped with a bronze impeller. This makes the pump an excellent choice as a booster pump, irrigation pump or high-pressure pump for pressing storage tanks during tank tests. The pump is mounted in a sound-absorbing casing with a diesel engine and vacuum system. This limits noise pollution for the environment.